top of page
446C216A-5E65-47BF-9310-4A68C8C6F62B

446C216A-5E65-47BF-9310-4A68C8C6F62B

תיאורי מקרה
המלצה

"יש לי העונג והכבוד לשבח ולציין את נדים חדיד. כאשר נודע לי שיש לי סרטן הערמונית, פניתי לנדים לייעוץ, ואכן המליץ על הרופאים הטובים ביותר בתחום האורולוגיה ולפי המלצתו עברתי ניתוח כריתת ערמונית אצל פרופסור מומחה בתחום. לאחר הניתוח, נדים ליווה אותי ליווי צמוד, ובכך גרם לי לקבל החלטות בצורה הטובה ביותר להתמודד עם המחלה."

י', כיום מושתל כליה כבר כ-23 שנה, שנזקק לפני ההשתלה לטיפול דיאליזה – מאז 1984 – מלווה על ידי נדים עוד מאז.

 

י' מפקיד את הליווי הרפואי שלו באופן מלא בידיו של נדים – אם זה כשהוא נזקק לחדר מיון ומסכים לקבל טיפול רק כשנדים נמצא, ואם זו התייעצות לגבי החלטה אבחנתית, רפואית או טיפולית אחרי ביקור אצל הפרופסורים והרופאים שהיו שותפים להשתלה, שאצלם הוא נמצא במעקב.

 

נדים מספר: "י' סובל גם מסכרת, ובשלב כלשהו התפתחה אצלו מחלת כלי דם פריפרית ברגליים, והמצב הידרדר עד כדי הופעת פצעים בכף הרגל כתוצאה מחסר אספקת דם, תחילה בעקב ואחר כך בבהונות. הרופאים כבר התחילו לדבר איתו על קטיעה – אבל ביחד הגענו להחלטה שיש עוד מה לעשות לפני שחושבים על הנורא מכול, הקטיעה. התחלנו לטפל בפצעים תוך ליווי צמוד והנחיות ברורות של "תעשה ואל תעשה". בשלב מסוים, כאשר לא חלה התקדמות בריפוי הפצעים, הצעתי ל-י' צנתור של עורקי הרגליים בכדי לנסות לפתוח את החסימות, ואכן זה מה שנעשה. לאחר הפתיחה המשכנו בטיפול שכלל שימוש בחבישות מתקדמות, טיפול במצב התזונתי וטיפול בעיקר בסיבה שגרמה להתפתחות הכיבים, וכן, דאגתי להעניק לו עידוד ותמיכה נפשית, בכדי שההיענות לטיפול תהיה מקסימלית. וכך, אחרי התמדה עיקשת וליווי צמוד של מספר חודשים, הכיבים נסגרו והרגל נותרה בשלמותה".

 

נדים מפנה לא רק לאנשי המקצוע הנכונים, אלא גם לשיטת הטיפול הנכונה, גם אם מדובר באמצעים חדשניים שטרם שולבו בקופות החולים. הוא מתעקש על מציאת דרכים לריפוי, ומעורר במטופלים שלו אמונה בדרך וביכולתם לצעוד בה – וכך הוא תומך, מחזק ומעצים כל מטופל בדרכו להחלמה.

המקרה של י׳

תל אביב

ח', חולה סוכרת שהיא בין סוכרת נעורים לסוכרת מבוגרים, שהתפתחה כשהיה בן 27 – בשנת 1982 – תלוי מאז באינסולין באופן מוחלט.

 

נדים מספר: "אחד המקרים המשמעותיים קרה בסביבות 1986-7. ח' יצא לביקור במצרים, וסיפר לי שהרופא נתן לו סטרואידים לדלקת בדרכי נשימה עליונות ממנה סבל יומיים לפני נסיעתו, בלי לקחת בחשבון שסטרואידים מזיקים לחולי סכרת. אני שמעתי את זה ולא האמנתי למשמע אוזניי, מאחר וסטרואידים מעלים את רמות הסוכר לרמות מסכנות חיים, שהיו יכולים להרוג אותו. אמרתי לו שלא ייקח את זה בשום אופן, ומכיוון שהוא בטח בי, הוא אכן שמע לי ולא לקח. הרופא פשוט לא ידע לעשות אינטגרציה בין הדברים".

 

האמון של ח' בידע וביכולת של נדים הציל את חייו, ומאז הוא בודק איתו כל צעד, כל הפניה וכל תרופה שהוא מקבל מרופאיו. והאמון הזה והייעוץ הזה לא יסולאו בפז. הרבה פעמים, בתוך הדרך הלא קלה, החיבור הזה של נדים הוא כמו מגדלור יציב שמאיר בתוך ים של טלטלות.

המקרה של ח׳

פתח תקווה

הסיפור של ל' התחיל במקום אחד, פנה לכיוון אחר, והמשיך הלאה לכל בני משפחתה.

 

נדים מספר: "ל' הגיעה אליי לטיפול רפלקסולוגיה עם כאבי רגליים, ותוך כדי היא סיפרה לי שכבר שלוש שנים היא מנסה להיכנס להיריון ולא מצליחה. כיוונתי את הטיפול גם לאיזון כלל מערכות הגוף, עם דגש על המערכת ההורמונלית, ותוך שלושה חודשים היא נכנסה להיריון.

 

"בשלב הזה ל' כבר לא מסתפקת במעקב גינקולוגי, אלא מתעקשת על המשך הליווי שלי לאורך ההיריון כולו ועד ללידה עצמה, שבה נעניתי לבקשתה והייתי נוכח.

"ומאז היא לא מוותרת על שירותיי. לאורך השנים טיפלתי גם באביה, שסבל ממחלת מנייר, שגורמת לסחרחורות כתוצאה מחוסר שיווי משקל באוזן התיכונה. טיפלתי בו באמצעות רפלקסולוגיה ועזרתי לו מאוד.

 

"בכל פעם שמי מבני משפחתה חלה או סבל מדבר גדול כקטן, היא דאגה להתייעץ איתי ולקבל את דעתי, שאותה לרוב היו מאמצים.

"אחד הסיפורים המרגשים שקרו לי עם המשפחה הזאת היה כשהבן של ל' – שנכחתי בלידתו – התקשר אליי וסיפר לי שאביו היה מעורב בתאונת דרכים באזור ירושלים, והוא מאושפז עם פגיעת ראש קשה והרופאים אומרים שסיכויו לחיות קלושים. הגעתי לבית החולים, ראיתי, תמכתי ועודדתי אותם, ולאחר שערכתי בדיקת רפלקסים בכף הרגל וראיתי את התגובות, ידעתי שסיכוייו של האב לחיות הם גבוהים בהרבה ממה שסברו הרופאים. הבשורה הפיחה בהם תקווה ואמונה, ולבסוף אכן כך היה".

הרפלקסולוגיה לא מטפלת באיבר אחד, אלא במכלול – גוף, נפש, רוח – ונדים מספר על ארבעה מקרים נוספים שעברו תחת ידיו, של נשים שלא נקלטו גם אחרי טיפולים הורמונליים – ואחרי סדרת טיפולים רפלקסולוגיים, הצליחו להיכנס להיריון.

המקרה של ל׳

פרדס כץ

נדים מספר: "ש' היה אדם מבוגר שסבל מסרטן מתקדם במעי. הוא הגיע אליי לייעוץ, שהתפתח לתהליך ליווי משמעותי לכל המשפחה. ליוויתי אותו,ואת בתו ובעלה, לאורך הדרך. הרופאים רצו לנתח את ש', אבל הוא לא היה מעוניין, והבת ובעלה היו אובדי עצות. אחרי שבחנתי את כל הממצאים הבנתי שהוא לגמרי צודק. כך או כך, ידענו, נותרו לו חודשים ספורים לחיות, והוא היה יכול לחיות אותם בבית חולים, נאבק להחלים מניתוח אחר ניתוח, על כל המשתמע מכך, או שאפשר היה להעניק לו איכות חיים אופטימלית ומוות נוח בחיק המשפחה. וזה מה שהסברתי להם, ולמעשה, אפשרתי להם. זה לא פשוט להגיע להחלטה כזאת, ולאורך הדרך היו משברים, וחשבו אולי בכל זאת ללכת לניתוח, וכל פעם מחדש הם החליטו שלא. מניסיוני למדתי לפתח יכולת לראות את מה שצפוי למטופל ולמשפחה בעתיד, דברים שלמשפחה אין כלים לדעת אותם. לכן הסברתי, הנחיתי, הדרכתי וליוויתי אותם – נתתי להם כוחות להתמודד, לימדתי אותם תכלס להזריק ולטפל, עודדתי אותם טלפונית כשהיו צריכים, הפניתי וקישרתי לשירותים כמו הוספיס בית כשהיה צריך. ואכן, נתנו ל-ש' שישה חודשים של חיי איכות בחיק המשפחה, ומיתה שלווה ושקטה כאשר כל המשפחה האוהבת מחבקת אותו ונפרדת ממנו בכבוד. בסופו של דבר, כולם חשו מועצמים מכל התהליך הזה, וידעו שנתנו לאביהם את המיטב בחודשים וברגעים האחרונים של חייו".

המקרה של ש׳

רחובות

Please reload

המקרה של י׳
המקרה של ח׳
המקרה של ל׳
המקרה של ש׳
bottom of page