top of page

אודותי

ליווי בנפתולי המערכת הרפואית

 

אי אפשר לדבר על נדים חדיד בלי לדבר על הלב הגדול שלו, שבא לידי ביטוי גם ברמת האכפתיות שלו מהסובבים אותו, וגם ביכולת שלו להכיל ולתמוך. ולכן היום, בגיל 57, אחרי קריירה רפואית ארוכה ומרשימה, נדים מבקש ליישם את הידע המקיף שצבר ולהעמיד אותו לרשות מי שזקוק לו באמת – אנשים שזקוקים למורה נבוכים בתוך המערכת הרפואית – שלהם הוא יכול לסייע, ולעתים – כמו במקרה של ח' – אף להציל את חייהם. לא פחות.

ריבוי תפקידי הרופאים ותתי ההתמחויות ברפואה המודרנית יצרו מצב אבסורדי שבו כל רופא מתמחה בתחום צר אחד בלבד. למעשה, התפיסה השלטת לא משאירה מקום למישהו שרואה את האדם עצמו ומספק לו מענה הוליסטי.

נטוע עמוק בעולם הידע הרפואי

 

נדים חדיד התחיל את חייו המקצועיים כאח מוסמך בשנת 1977 במחלקות כירורגיה ופנימית במרכז הרפואי זיו בצפת, וב-1984 עבר למחלקה לרפואה דחופה (מיון), שם עבד עד שנת 2001. 

לאורך השנים שימש בתפקידים שונים: היה מתאם טראומה, שימש כסגן אחות אחראית חדר מיון, ומכיוון שבלט באיכויותיו, זכה בהכרה כעובד מצטיין, באות הוקרה להדרכה, ויצא להשתלמות בארה"ב באחד המרכזים המפורסמים ביותר בתחום הטראומה. כשחזר, בנה את יחידת הטראומה במרכז הרפואי זיו 1997-2001 ותיפקד כאחראי על הטראומה בבית החולים.

בשנת 1986, במקביל לעבודתו בבית החולים, החל ללמוד רפלקסולוגיה, ועם סיום לימודיו החל לטפל גם בשיטה זו, המתבוננת על האדם כמכלול ולא על מחלתו בלבד, ובאמצעותה הגיע לתוצאות עוצרות נשימה.

 

 

בשנים האחרונות, הידע הרחב שלו ומומחיותו בתחום הרפואה הדחופה סימנו אותו כאדם המתאים ביותר להכשיר רופאים ואחיות בתחום ההחייאה המתקדמת והרפואה הדחופה, ובזה הוא עוסק במסגרת בית החולים משנת 2001, בתפקידו כאחראי חת"ש – חינוך תוך שירותי – האחראי לעדכון ידע, הנחיות מקצועיות וקורסים שונים לאחיות ולרופאים.

כתוצאה מכך, רבים כל כך מסתובבים בין רופאים שונים, שכל אחד מטפל בסימפטום אחד בלבד, בלי לתת את הדעת על השפעות הדדיות, צרכים נלווים, אפשרויות האחדה וכד' – והחולה נופל בין הכיסאות ואין לו מענה ואין לו מזור. נדים רואה כל אדם כעולם ומלואו, ומבין היטב שמה שמתאים לאחד לא בהכרח מתאים לשני. לכן הוא מציע לכל אחד ואחד את "מסלול הבריאות" הנכון לו, המותאם לו באופן אישי.

מחד, הניסיון של נדים וההכרות שלו עם מערכת הבריאות הקונבנציונלית הם מקיפים ומעמיקים. זה כולל ידע רפואי עדכני, הכרות עם הרופאים המומחים, התרופות, מגוון דרכי הטיפול, מתקני הטיפול – הוא יודע בדיוק מי עושה מה ובאיזה אופן – וזה מאפשר לו לראות את המכלול ולעשות את האינטגרציה בין כל הסימפטומים, הבדיקות, התוצאות, התרופות והתלונות; ומאידך, לאורך שנים ארוכות הוא גם לומד ומתמחה בתחומים שונים ברפואה האינטגרטיבית, והוא אמון על התפיסה ההוליסטית, הרואה את האדם בשלמותו ולא את מחלתו בלבד. השילוב הזה הוא שילוב ייחודי והוא היושב בבסיס הרעיון של הענקת השירות החשוב הזה לקהל הרחב. נדים פורס על המטופל כנפיים מגוננות, מציג בפניו את מכלול האפשרויות והשיקולים, הן ברפואה המערבית והן ברפואה המשלימה, מסייע לו לבחור לעצמו את הדרך הנכונה לו, ומלווה אותו לאורך הדרך.

הסיפור האישי של נדים חדיד, כאן:

הסיפור האישי שלו כולל פעמיים במהלך חייו, שבהן ידע להקשיב לגופו, לערוך את הבדיקות הנכונות, ולגלות גידול סרטני שהחל לגדול בגופו, עוד לפני שהמערכת זיהתה זאת. והסיפור האישי הזה רק מחזק אצלו את האמונה בידע שלו, את הידיעה האינטואיטיבית ואת האינטואיציה שבאמצעותה הוא מתחבר למטופליו. "אני מתאים את הטיפול לאדם, לבעיה, למקרה. ויש לי גם חיבור נפשי למטופל", הוא אומר. "כי זה בא ביחד – כשהאדם במרכז, ולא המחלה, אתה מתחבר לאדם, אכפת לך ממנו ואתה רוצה בשבילו את הטוב ביותר".

bottom of page